ÇALIŞTAY ÖNERİSİ

Duyuru Tarihi: 29 Mart 2019 -A+

Doğa için duyarlı ve bu konuda değerli çalışmalar yapan bir arkadaşımızdan çalıştay önerisi var. Mesajı aynen şöyle;
Çiğli Ali Şir Nevai Ortaokulunda öğrencilerle birlikte ekolojik tarım ve perma kültür esasına dayalı doğa bahçesi ve açık sınıf çalışması yapıyoruz. Fukuoka - doğal tarım temelli tohum topuyla rotasyon şekillerini Ege Bölgesine özgü uygulamaya çalışıyorum. Çalıştay önerim şu şekildedir:
KONUSU: DOĞA VE İNSAN DOSTU GELECEK TASARIMLARI
AMACI: Doğaya ve insana dost tarım, endüstri, eğitim, sağlık, yönetim ve iletişim modelleri geliştirmek, yapılan uygulamaları paylaşmak, uygulamalar yapmak
GEREKÇESİ: İnsan uygarlığının mevcut doğa ve insan düşmanı biçimlerinin tüm gezegene, şimdilik gezegen çevresine ve üstündeki canlılara zarar vermesi; insanı doğaya ve kendine zarar vermesi; bununla ilgili somut modelleri geliştirme ihtiyacıdır.
YÖNTEMİ: Teorik tartışma sınırları ötesinde mevcut permakültür, ekoköy, özyönetim, kooperatif vb. modellerin deneyimlerini paylaşmak, birleştirmek; panel vb. bilgi paylaşımının dışında gerçek anlamda çalışmayı içeren, uzun sürece yayılmış bir çalışma yapmaktır.
İÇERİĞİ: Çalıştay öncesi uzun bir çağrı ve örgütlenme süreci konulmalıdır. Çalıştay başlamadan önce katılacak taraflarla uzun bir içerik belirleme çalışması yapılmalıdır. Temel eksen doğa ve insan dostu bir teknolojinin alt yapısının oluşturulması; bunun tarım, endüstri, iletişim, eğitim vb. alanlara nasıl uygulanacağının tartışılmasıdır.
UYARILAR:
1. Sistem eleştirisine takılıp kalmak yerine alternatif modeller ortaya konmalı; alternatif model sunulmayacaksa eleştiri yapılmamalıdır.
2. Sorunlar romantik, ütopik bir tarzda değil; çok yönlü ele alınmalıdır. Örneğin baz istasyonu sorunu nasıl çözülecektir? Şehirden uzaklaşıp doğaya kaçmak sorunu ne kadar çözecektir?vb.
3. Mutlaka uygulama yapılmalı. Çalıştay söylediklerini, çalıştayı yaparken gerçekleştirmeli, öneri niteliğinde kalmamalıdır. Şimdilik bu kadar. Beraber geliştirmek dileğiyle, saygılar...
Sayfanızda yayınlamanızı rica ederim...
Hüseyin TUNCA - Doğa Dostu