Başkan Mesaj

           

     Modern yaşam o kadar hızlı ki ona yetişmek giderek imkânsız hale geliyor. Binlerce yılda evrimleşen insan DNA mız son yüzyılın teknolojik değişimlerine yetişemiyor. Sosyal olgular tepe taklak olma durumu ile karşı karşıya. Değerler, teknolojinin dişlilerinde parçalanırken, anlamsız, sorumsuz, işe yaramaz bir nesil büyüyor gözlerimizin önünde. Bu koşullar altında aklı başında her ebeveyn çocuklarının geleceğinden endişe ediyor.

 

     Elbette sorun teknolojide demek niyetinde değiliz. İlk insandan modern insana kadar varlığımızı, gelişmemizi ve bugünkü insan rolüne dönüşmemiz de büyük etkileri olan teknoloji bize tamamen düşman olamaz. Peki sorun nerede?

 

     Sorun teknoloji ile olan ilişkimizi tam olarak nasıl kurguladığımız da. Yıllarca insan, kendi düşünsel ve deneysel yolları ile geliştirdiği teknolojiyi, yaşamını kolaylaştırmak için kullandı ve doğada hayatta kalmakla kalmayıp besin zincirinin en üstüne çıktı. Bununla da yetinmeyip sanat, spor, felsefe, edebiyat ve bilim yaptı. Bunları yaparken de teknolojiyi giderek artan oranla kullandı. Kullandıkça daha yaratıcı oldu ve günümüz baş döndürücü değişim sürecine böyle gelindi.

 

      Şimdilerde ise teknoloji yüzünden işsiz kalacağımız, psikolojimizin bozulacağı, yalnız insanlar olarak öleceğimiz konuşuluyor. Bunlara inanmak için halihazırda birçok gösterge de varken, biz Dost Teknoloji Eğitim Derneği olarak farklı bir seçenek arıyoruz. Teknolojiyi insani değerlerini yitirmeden kullanan, tüketmeyi değil üretmeyi alışkanlık haline getiren ve düşünen, sorgulayan, doğaya ve çevreye dost bireyler yetişmesine katkı verebileceğimizi hatta bunun üzerimize düşen önemli bir sorumluluk olduğunu düşünüyoruz.

 

      İşte bu duygu ve düşüncelerle yola çıktık. Doğaya, insana, topluma ve tüm yaşama dost bir teknoloji ile geleceğe yürümek istiyoruz.

 

      Ve bu umudu paylaşan herkesle…